AŞURE GÜNÜ

           Merhaba arkadaşlar,
aşure zamanı geldi çattı.Aşure yapmayı tam olarak bilmiyorum ama anneme yardımcı olurdum hep.Hafta sonu annem ziyaretime gelecek o zaman beraber yapacağız kısmetse. Tarif konusunda sizlere yardımcı olamayacağım için ben de bugünün önemi hakkında biraz bilgi vereyim.
     Muharrem ayı Hicri takvimin birinci ayıdır. Onuncu gününün ismi de Aşure'dir. Tarihi kaynaklara göre milattan çok önce Arap, İsrail ve Fars milletleri tarafından, Muharrem ayının Aşure günü, kutsal kabul edilen ortak bir değerdir. Bugünün değerini ve kutsallığını, tarihler şöyle anlatıyor.
     1) Adem Peygamberin tövbesinin kabul edildiği gün,
     2) Nuh Peygamberin gemisinin karayı bulduğu gün,
     3) İbrahim Peygamberin Nemrut'un ateşinden kurtulduğu gün,
     4) Yunus Peygamberin balığın karnından kurtulduğu gün,
     5) Musa Peygamberin kavminin Firavun'un şerrinden kurtulduğu gün.
     6) Eyup Peygamberin dertlerine şifa bulduğu gün.
     Saymakla bitiremeyeceğimiz bütün peygamberlerin refaha, kurtuluşa ve başarıya ulaştıkları gündür. Onun içindir ki, Nuh Peygamber dahil ondan sonra gelen bütün peygamberler, Hz.Muhammet ve Hz.Ali de 10 Muharrem Aşure günü şükür ve senalarını ifade ederek, oruç tutmuşlar. Nuh Peygamber'in kurtuluş çorbasını pişirip fakir fukaraya yedirmişler, hayır ihsan yapmışlar. Bütün tarihler o güne kadar olan, Muharrem ayının kutsallığı ve özelliğini böyle anlatır.
(Resim netten alıntıdır)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !