İZMİR TARİHİ ASANSÖR

     Merhaba arkadaşlar,
geçen hafta sonu İzmir'deydim. Bursa'dan gelen misafirlerimizi gezdirmek ve eşsiz deniz manzarası eşliğinde birer kahve içmek için tarihi asansöre gittik. Gündüz ayrı, gece ayrı bir güzelliği var. Biraz tarihçesinden bahsedeyim...
    İzmir’in Güzelyalı semtinde bulunan Tarihi asansör ve bu asansörün bulunduğu Dario Moreno sokağı kentin görülmesi gereken mekanlarından biridir.
   Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki yükselti farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907 yılında bir asansör inşa edilmiştir. 50 m. ‘ lik yükseklikte yer alan Halil Rıfat Paşa semtine 155 basamaklı merdivenle çıkılıyordu. Buraya inşa edilen asansör kulesi ile, iki semt arası birleştirilmiştir. Bu kulede iki asansör bulunmakta, bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışmaktaydı.1985 yılında gerçekleştirilen restorasyonla her iki asansör de elektirikle çalışır duruma getirilmiştir. 1994 yılında yapılan ikinci restorasyonda Asansör Sokağının çevre düzenlemesi yapılarak, hizmete sokulmuştur.1900 lü yıllarda Museviler'in yoğun olarak yaşadığı semt olan Karataş'da bulunan Asansör, Musevi vatandaşlarımızdan Nesim Levi ismindeki kişi tarafından yaptırılmıştır.

Mp 0430 Mp 0470 Mp 0400

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !